Fundacja Pobudka poszerza swoje działania tematyczne i powołuje do działania Sekcję Łączności Radiowej.
Co nowa sekcja będzie miała na celu? Mówiąc ogólnie: popularyzację komunikacji jako środka łączności.
Chcąc przybliżać temat łączności radiowej – od czego zacząć, jak sprawnie działać na falach eteru, skupimy się głównie na krótkofalarstwie. Zajmiemy się zagadnieniami CB Radia (tzw. Pasma Obywatelskiego), PMR (Private Mobile Radio) stosowanego w górach przez turystów czy nad morzem przez znawców sportów powietrzno-morskich.
Krótkofalowcy którzy swoje radiostacje wykorzystują nie tylko do rozmów, ale i do technicznego eksperymentowania budowy własnych urządzeń czy doskonalenia techniki posługiwania się i poruszania na falach eteru, nie rzadko łączą komunikację radiową np. z sportem.
Zasięg łączności radiowej zależy głównie od techniki i wiedzy jaką chcemy wykorzystać w danym przypadku. Rodzaj anteny, częstotliwość pracy, ukształtowanie terenu, propagacja fal radiowych, regulacje prawne, zalecenia i higiena pracy w eterze – to tematy wokół których powstająca Sekcja Łączności Radiowej Pobudki będzie w większości przykładem niż wykładem kształtowała przyszłych radiowców.
Kluczowym zagadnieniem w łączności radiowej jest radiostacja. Warto przypomnieć czym jest – jest to urządzenie techniczne, nadawczo-odbiorcze w dzisiejszej dobie smartfonów, globalnego internetu w tym rozmaitych komunikatorów, staje się na co dzień w życiu przeciętnego człowieka urządzeniem pomijanym, a nawet zapominanym i niepotrzebnym. Używane przez rożne służby, wojsko czy radioamatorów na całym świecie do niezależnego wzajemnego komunikowania się; niejednokrotnie ratując życie poprzez komunikację w trudnym terenie pozbawionym dostępu sieci komórkowej, nadal z powodzeniem stosowana jest jako cenny środek porozumiewania się na odległość.
Jeśli chcesz dołączyć do powstającej Sekcji Łączności Radiowej roboczo w nomenklaturze pobudkowej nazwanej „Radiokluczem” lub masz propozycje w temacie szeroko pojętego słowa RADIO, zgłoś się do Pawła Kołodzieja telefoniczne 531 111 112 lub e-mailowo: radiostacja@pobudka.org.