25 kwietnia 2020 roku krótkofalarskie kluby SP5YAM oraz SP5WWL wypuściły z Marek koło Warszawy eksperymentalny balon badający wybrane parametry atmosfery i skuteczność kolejnych wersji konstrukcji. Wydarzenie nosiło nazwę: „Balonem w wirusa 3.0” a okazją była rocznica: 30 lat kosmicznego teleskopu Hubble’a.
Lot odpowiednio wcześniej został zgłoszony do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – PAŻP.
Nagranie z przygotowania i startu: https://youtu.be/v0co6bZRWDU
Lateksowy balon transportował ładunek zawierający między innymi nadajniki: RTTY nadający na częstotliwości 437,650 MHz emisję o parametrach: 300/540 7N1, APRS nadający na częstotliwości 432,500 MHz oraz SSTV nadający na częstotliwości 144,500 MHz (FM) w modzie Scottie 1.
Od godziny 13.30 w Nowym Sączu (QTH: KNØ9IO) Sekcja Łączności Radiowej – SPØRP prowadziła nasłuchy na częstotliwości 144,500 MHz. Pod okiem Pawła SP9FUN, Piotr i Stefan odbierali sygnał dekodując obrazy nadawane wprost z stratosferycznego balonu. Nad synchronizacją w programie MMSSTV czuwała Agata SQ9ABC – po raz pierwszy odbierając emisję SSTV z oprogramowania pod Window’sem 😀
Galeria obrazów odebranych w QTH: KNØ9IO
Podczas nasłuchów użyto antenę Diamond X-510N zamontowana 16 metrów nad gruntem. Radiostacja Motorola MC2100 z podłączonym do złącza akcesoriów transformatorem separującym m.cz. (Bourns LM-NP-1001-B1) odbierała i demodulowala sygnał FM z eteru. Odseparowane galwanicznie audio od radiostacji, podawane było na wejście liniowe karty muzycznej komputera PC.
Dodatkową atrakcją zorganizowaną przez kluby SP5YAM i SP5WWL którzy wypuszczali stratosferyczny balon, była możliwość uzyskania e-dyplomu za przeprowadzone nasłuchy.
Dyplom za prowadzone nasłuchy dla Sekcji Łączności Radiowej – SP0RP
Ciekawostka! Sygnał SSTV z balonu słyszany był w jadącym samochodzie z zainstalowaną anteną NR770 i radiostacją CRT Micron (Miejscowość Barcice koło Starego Sącza) z całkiem przyzwoitym raportem 😉
W oczekiwaniu na kolejne nasłuchy … być może z innych miejsc w Polsce 😉 Pozdrawiamy amatorskim 73!